Report 2020/2021 – Nový byt, pandemie a investice

Naposledy jsem zde publikoval příspěvek v roce 2019. Od té doby uběhla hromada času a myslím, že by bylo pěkné shrnout co zásadního se za poslední dva roky událo.

Před dvěma lety…

Na konci roku 2019 jsem byl již vystudovaný inženýr a otec mladé rodiny. Školní léta byly pryč a člověk musel začít budovat rodinné zázemí. V té době jsme bydleli v menším bytě v nájmu a již nějakou dobu jsme se rozkoukávali po nějakém vlastním bytě/domě. Již tehdy byly ceny nemovitostí vysoké a stále rostly dál, nebylo na co čekat. Práci jsem měl v Brně a již ze studentských let jsem byl zvyklý dojíždět (ideálně vlakem), takže jsme hledali v širším okolí Brna. Nakonec nás zaujal nový prostorný byt 3+kk v Bučovicích.

Rozhodnutí padlo rychle, začátkem roku 2020 jsem si vyřídil hypotéku a na Velikonoce jsme se stěhovali do nového bytu. Již od roku 2013 jsem spokojený zákazník AirBank, takže i u hypotéky jsem zůstal věrný mé bance.

Pandemie je tu!

Jak všichni víme, začátkem roku 2020 k nám dorazil virus COVID-19. Po sto letech další pandemie a lidstvo ani tentokrát nebylo připravené. Pro mě příchod COVID-19 znamenal především změnu pracovního režimu. Prakticky ze dne na den jsme v práci přešli na trvalý home-office. Ze začátku to byl nezvyk a trochu boj. V tu dobu jsme byli doma všichni tři po celý den, takže to nebylo vždy jednoduché, ale nakonec jsme to všichni zvládli. Do práce jsem se na nějaký měsíc vrátil o prázdninách 2020 a pak zase hurá zpět na home-office. Prakticky to stejné se opakovalo i letošní rok. Alespoň jsem si doma vyladil pracovní kout.

Dovolená v ČR je fajn.

Já moc nemám rád cestování letadlem, obzvlášť na delší trasy (dva lety z/do Kalifornie mi úplně stačily). S malým dítětem jsem si takové cestování vůbec nedokázal představit. Tohle všechno a COVID-19 rozhodl, že pokud pojedeme na nějakou dovolenou, tak jen autem po ČR. To se také stalo, teda téměř: pár dnů jsme ještě strávili na jedné svatbě na Slovensku.

O prázdninách v roce 2020 jsme navštívili Český Krumlov a okolí. Letošní prázdniny jsme využili k návštěvě severního okolí Prahy (Kokořín, Mělník,…). Mimo tyhle „velké“ dovolené se nám v posledních dvou letech podařilo uskutečnit pár drobných výletů po širším okolí Bučovic. Nicméně, stále je co objevovat a chtěl bych na drobné výlety vyrážet častěji.

Bez investic to dál nepůjde…

S investicemi jsem si začal hrát už v roce 2019. Tehdy jsem skrze FIO banku nakoupil své první akce ČEZ (nyní zde mám zhodnocení přes 50%). Nakoupil jsem podílové fondy, později jsem objevil investiční službu Portu. Pak přišel nákup bytu a investice jsem odsunul na druhou kolej.

Toto není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí.

Letos jsem se k investování vrátil, vyzkoušel jsem nákup akcií a ETF na velkém počtu brokerů. Dále jsem začal investovat do P2P půjček skrze Zonky a investovat do nemovitostí skrz Investown a Upvest. Ještě nedávno jsem s investování spíš hrál a postupně se v investicích vzdělával, ale v posledních měsících si v tom dělám pořádek a promýšlím, kam se s investováním pustím naplno.

Jelikož nemám čas ani znalosti zkoumat jednotlivé akcie budu do nich investovat jen skrze pasivní ETF (s výjimkou pár českých akcií: ČEZ, Kofola,…). Investování do kryptoměn jde mimo mě. Investice do P2P půjček a Investown už asi dál rozvíjet nebudu. S investování do nemovitostí přes Upvest (registrací skrze tento odkaz dostaneš ty i já 500 Kč na investice v této službě) budu dál v menší míře pokračovat, každopádně ETF fondy jsou pro mě priorita.

Zdaleka nejednoduší cestou, jak investovat do ETF fondů, je investiční služba Portu (registrací skrze tento odkaz získáš ty i já 3 měsíce bez poplatků). Stačí si zvolit vhodné portfolio, nastavit trvalý příkaz a nechat peníze pracovat. Není to sice nejlevnější způsob, Portu si účtuje poplatek 1% (fixací lze snížit na 0,6%), ale stále je to výrazně levnější než běžné podílové fondy co nabízí banky. Navíc v ceně máte český support, měnové zajištění. Pokud chcete prostě nechat peníze pracovat a nic víc neřešit, Portu je ideální služba.

Nejlevnější řešení je nákup ETF přímo u brokera, ale nákupy ETF fondů musíte provádět ručně a oproti Portu zde není měnové zajištění. Díky menšímu pohodlí ušetříte na poplatcích a ta úspora může být v dlouhodobém horizontu výrazná. Já budu nadále kombinovat oba zmíněné způsoby investování do ETF fondů. Jako brokera jsem zvolil Degiro a v záloze mám ještě IBKR. Ručně nakupuji jediný ETF fond VWCE (Vanguard FTSE All-World UCITS ETF), který pokrývá akcie zhruba 4000 nejhodnotnějších firem z celého světa.

Investování beru jako nutnou věc, která pomáhá zhodnotit peníze a zajistit se na budoucnost. Když nebudu líný, možná bych mohl jednou za čas sepsat také nějaký investiční report, jak mi to investování jde.

Závěrem…

Na závěr bych ještě chtěl zmínit věci, ve kterých bych se chtěl v budoucnu posunout dál. Především je to minimalismus, kolem kterého zatím jen bezradně kroužím. Obecně si myslím, že mám spoustu nepotřebných věcí (a možná i myšlenek), které mě zbytečně zatěžují a chtěl bych se jich postupně zbavit. S tím například souvisí i redukce darů na narozeniny/Vánoce. Ale zatím to moc nejde.

Další věc, co musím zlepšit, je častější pobyt venku v přírodě. Bohužel v posledních letech jsem často zavřený v bytě, COVID-19 tomu moc nepomohl. Nějaký pohyb by se mi hodil, ideální to spojit s rodinným poznáváním okolí Bučovic. Možná bych také konečně mohl vytáhnout častěji kolo. No uvidíme, zda se to podaří nebo vyhraje lenost.

A jaké byly vaše dva pandemické roky?

[FPGA] Vybrané vývojové desky

Každý, kdo si chce začít hrát s FPGA obvody, dřív nebo později začne vybírat svou první vývojovou desku s FPGA. Možností je spousta, a proto jsem se rozhodl vám přiblížit pár vývojových desek, které mě zaujali.

Určitě najdete i levnější desky, ale ne vždy za to opravdu stojí. Já jsem vybíral jen ty, které mají výrobcem stále podporovaný FPGA čip a nevyžadují software s placenou licencí.

EP4CE10 Dev. Board (FPGA Intel Cyclone IV)

Pokud nechcete moc utrácet, může být pro vás vhodná čínská deska EP4CE10 Development Board, kterou můžete koupit přes eBay za 36 $. U čínských desek je často obtížné získat nějakou dokumentaci, a proto zde je odkaz ke stažení schématu této FPGA desky.

Vývojová FPGA deska EP4CE10 Development Board, zdroj: eBay – eepizza.
Pokračování textu [FPGA] Vybrané vývojové desky

ThinkPad E330 a Fedora 29: Konfigurace touchpadu

Touchpad v notebooku Lenovo ThinkPad Edge E330 bohužel nefunguje na Linuxu moc dobře. Kurzor občas trochu skáče a zamířit malý objekt není vždy snadné. Dříve používaný ovladač synaptics šel poměrně detailně konfigurovat, ale jeho časy jsou pryč. V novějších linuxových distribucí se používá ovladač libinput. Aktuálně používám Fedoru 29, který používá ovladač libinput ve verzi 1.12.3.

Nějakou chvilku jsem studoval dokumentaci tohoto nového ovladače a pátral jsem po různých návodech řešící podobné problémy. Nakonec jsem nalezl následující řešení. Stačí vytvořit soubor /etc/libinput/local-overrides.quirks s následujícím obsahem:

[Lenovo E330 Touchpad]
MatchName=*SynPS/2 Synaptics TouchPad
MatchDMIModalias=dmi:*svnLENOVO:*:pvrThinkPadEdgeE330*
ModelLenovoX230=1

Tento soubor po restartu PC vynutí specifickou konfiguraci pro touchpad z notebooku Lenovo ThinkPad X230. Díky tomu začne touchpad u mého notebooku fungovat výrazně lépe, řekl bych stejně jako dobře jako na Windows 7.

LG G2 – Lineage OS 14.1

Na konci roku 2016 „skončila“ nejznámější komunitní ROM Cyanogen Mod (CM) založená na operačním systému Android. Během ledna 2017 se povedlo komunitě plně rozjet vývoj Lineage OS (LOS), který je přímí pokračovatel CM. Za popularitu CM můžou především sami výrobci telefonů tím, že se na pravidelné aktualizace z velké části úplně vykašlali. Dnes už je naštěstí situace lepší.

Já sám jsem CM poprvé a dlouhou dobu používal na svém první chytrém telefonu SGS (Samsung Galaxy S). Nyní mám telefon LG G2, který již žádné nové aktualizace od výrobce nedostává. Už asi rok jsem  LG G2 používal s operačním systémem CM 13 (Android 6). A nyní koncem ledna se LG G2 konkrétně varianta D802 dočkala oficiálního LOS 14.1 (stahovat můžete zde), který je založený na Androidu 7.1.1. Následující video ukazuje jak LOS 14.1 běží na mém LG G2.

[FPGA] EP4CE6 Starter Board

I bought EP4CE6 Starter Board from Ebay for $45 few weeks ago. The board arrived by mail last week. Today I decided to write this quick review of the board.

dsc02431_web

Pack with EP4CE6 Starter Board contains: board with FPGA, mini USB cable, infrared remote control and DS18B20 temp sensor.

dsc02436_web

Pokračování textu [FPGA] EP4CE6 Starter Board